Canon uvádza G3 X, výkonný superzoom s palcovým snímačom

Canon uvádza G3 X, výkonný superzoom s palcovým snímačom

Novinky  /  Peter Orviský / 22.06.2015 / 10:30

Canon oficiálne uviedol vo februári avizovaný PowerShot G3 X, ktorým doplnil najvyšší rad PowerShotov o ultrazoom. Určený je pre nadšených fotoamatérov, ktorí hľadajú odolný, ovládaním a funkciami prístroj blízky zrkadlovke, ale vyžadujú kompaktnejšie rozmery a vyšší optický rozsah.Novinka je z pohľadu snímača vybavená rovnako ako kompaktný model PowerShot G7 X. Základom novinky je snímač BSI CMOS s uhlopriečkou 1“, pomerom strán 3:2 a rozlíšením 20,9 MPix z ktorých sa využíva 20,2 MPix. Aj spracovanie obrazu zveril Canon osvedčenému procesoru DiGiC 6. Vďaka tejto výbave ponúkne novinka rozsah citlivostí od ISO 125 do ISO 12800, čo dáva dobrý predpoklad pre fotografovanie a natáčanie videa aj v horších svetelných podmienkach.

To čo robí z novinky zaujímavý kúsok je objektív s 25× zoomom, ktorý bude pre mnohých lákadlom. Jeho optický rozsah začína na 24 mm (pri svetelnosti F 2,6) a končí na 600 mm (svetelnosť F 5,8). Konštrukcia objektívu využíva 18 optických členov v 13 skupinách s nasledujúcim zložením jeden obojstranný UA člen, dva jednostranné UA členy, jeden asférický, dva UD a jeden HiUD člen. Clona je zložená z deviatich lamiel.

Rozsah expozičných časov je od 1/2000 s so 1 s v v automatickom režime v režime Tv sa predĺži až do 15 s a pri plne manuálnom režime pribudnú aj časy 20, 25, 30 s a režim Bulb.

Režimy manuálneho a automatického ostrenia sú doplnené aj systémom focus peaking. Manuálne ostrenie je realizované prstencom na objektíve. Automatické ostrenie je postavené na 31 bodovom systéme, podporuje detekciu tvárí a ich sledovanie. K dispozícii je aj výber ostriaceho bodu a ostrenie dotykom na displeji.

Displej je kapacitný dotykový s uhlopriečkou 3,2“, disponuje rozlíšením 1,62 MPiX a umožňuje vyklopenie v rozsahu 45° smerom dolu a 180° smerom hore vďaka čomu umožní realizovať nielen zábery sponad hlavy, ale aj „selfie“. Vo výbave prístroja chýba hľadáčik a tak používatelia, ktorí sa bez neho nezaobídu si budú musieť doplatiť za externý EVF-DC1 ktorý disponuje rozlíšením 2,36 MPix a umiestňuje sa do sánok alternatívne s externým bleskom.

Ultrazoom bez stabilizácie by dnes v konkurencii neobstál. Canon u novinky vsadil na 5-osú stabilizáciu, ktorá je kombináciou optickej stabilizácie objektívu a stabilizácie na čipe. Podľa údajov výrobcu by mala disponovať účinnosťou 3,5 EV.

Snímanie fotografií je možné do formátov JPG aj RAW. Pri plnom rozlíšení zvláda fotoaparát sériové snímanie s rýchlosťou 5,9 snímky za sekundu. V prípade snímania videa je maximom podpora FullHD v rozlíšení 1080p v režimoch 24p, 30p a 60p so záznamom vo formáte MP4. K dispozícii je konektor pre pripojenie externého stereo mikrofónu, slúchadiel pre monitorovanie záznamu zvuku.

Zabudovaný blesk má pri najkratšom ohnisku deklarovaný dosah od 60 cm do 6,8 m, pri najdlhšom ohnisku od 85 cm do 3,1 m. podporuje režim pomalej synchronizácie a pri automatickom režime automaticky zaraďuje režim redukcie červených očí v prípade že v zábere identifikuje tváre. Kompenzácia záblesku je možná v rozsahu ±2EV s krokom po 1/3 EV.

Z ďalšej výbavy stojí za zmienku HDMI výstup, ako aj WiFi s podporou NFC2. Výrobca hovorí o kompatibilite s príslušenstvom systému zrkadloviek Canon EOS.

Ovládacie prvky sú rozmiestnené tak, aby zodpovedali ergonómii firemných zrkadloviek a rovnako by malo byť štruktúrované aj menu prístroja. V úvode sme písali o odolnosti tohto modelu, tá spočíva v odolnosti voči poveternostným vplyvom a prachu a z tohto pohľadu dostane používateľ prístroj porovnateľný so zrkadlovkou EOS 70D. Horčíkové telo s rozmermi 123,3×76,5×105,3 mm má hmotnosť 733 gramov (690 bez batérie). 

Kompletné technické špecifikácie:
http://www.canon.sk/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_g3_x/specifications.aspx

Canon uvádza G3 X, výkonný superzoom s palcovým snímačom
4.5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

 • Ďuro Mika / 22.06.2015 11:47:48
  Zaujímavý počin, kompakty s väčším senzorom sú in, akurát by som čakal už senzor aspoň taký, ako má G1X...
 • Rocky Rocky / 22.06.2015 15:19:35
  Mne tie ultrazoomy nejako nerezu, zvlast, ked nemaju hladacik. Ako sa s tym da robit, ved ten obraz na displeji musi lietat jak blazon. Namiesto toho poskulujem po Canon G7x ako nahrade za moj Panasonic LX3. Myslite, ze upgrade sa vyplati?
 • Rocky Rocky / 22.06.2015 15:19:35
  Mne tie ultrazoomy nejako nerezu, zvlast, ked nemaju hladacik. Ako sa s tym da robit, ved ten obraz na displeji musi lietat jak blazon. Namiesto toho poskulujem po Canon G7x ako nahrade za moj Panasonic LX3. Myslite, ze upgrade sa vyplati?
  Peter Orviský / 22.06.2015 16:01:14
  Pre zamýšľanú cieľovú skupinu (mimo SVK) je zrejme doplatok za hľadáčik prijateľný. Verím však že Canon aspoň časom ponúkne nejaký rozumný zvýhodnený balík, prípadne akciu. V niektorých situáciách má LCD výhody. Pokiaľ ide o upgrade z Panasonic LX3 na Canon G7X myslím že chybu nespravíte :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...