Canon predstavuje nový full frame fotoaparát a objektívy pre prelomový systém EOS R

Canon predstavuje nový full frame fotoaparát a objektívy pre prelomový systém EOS R

Novinky  /  Tlačová Správa / 05.09.2018 / 13:30

EOS R

 

Systém EOS R inovuje existujúci systém EOS a poskytuje bohatšie, detailnejšie výsledky, so skvelou ostrosťou a kvalitou. EOS R je prvým fotoaparátom, ktorý je vybavený RF bajonetom s priemerom 54 mm, vzdialeným 20 mm od snímača a 12 konektormi pre komunikáciu s objektívmi.

 

Kombinácia vysoko výkonných objektívov radu RF, 35 mm full frame CMOS senzoru s približne 30,3 miliónmi efektívnych pixelov a najnovšieho procesora DIGIC 8, umožňuje EOS R vytvárať najvyššiu kvalitu obrazu. Komunikácia medzi telom fotoaparátu a objektívom RF je na takej úrovni, že dokonca aj režim Digital lens optimizer, ktorý vďaka informáciám prenášaným bajonetom dočisťuje optický výsledok, má minimálny dopad na spomalenie kontinuálneho snímania.

Canon EOS R

 

Prostredníctvom najrýchlejšieho systému automatického zaostrovania na svete –  len 0,05 sekundy –
a schopnosti súvisle zachytiť pohybujúce sa objekty rýchlo a precízne, s možnosťou až 8 snímok za sekundu v režime kontinuálneho snímania (pevný AF) a 5 snímok za sekundu s AF tracking, ponúka EOS R veľmi konzistentné používateľské rozhranie pre sebavedomých fotografov. EOS R má funkcionalitu "Touch and drag AF", ktorá umožňuje intuitívny výber z 5655 pozícií AF - viac než má akýkoľvek iný fotoaparát
v tejto triede. Keďže je toto zariadenie prvým na svete, ktoré dokáže automaticky zaostrovať v tmavom prostredí až do -6EV, je EOS R optimalizovaný na fotenie v prostredí s nízkym množstvom svetla vďaka pokročilému elektronickému hľadáčiku (Electronic Viewfinder – EVF) s 3,69 miliónmi bodov a poskytuje 100% pokrytie snímanej scény a dáva možnosť vidieť objekty v ich skutočných farbách aj v prostredí takmer absolútnej tmy.

 

EOS R ponúka možnosť nepočuteľného snímania obrazu vďaka reálne tichej uzávierke a poskytuje tým úplnú diskrétnosť aj v tých najosobnejších fotografických prostrediach, takže je ideálny napríklad pre fotoreportérov či svadobných fotografov.

EOS R je skutočne majstrovským nástrojom pre tvorcov filmov prostredníctvom formátu 4K s plnou kontrolou audio záznamu, vďaka variabilite otočného displeja a pomocníkovi pre manuálne ostrenie – funkcie peaking. Dodatočne môžu tvorcovia filmov použiť 10-bitový výstup cez HDMI a vďaka profilu Canon log môžu snímať záznam v neutrálnom kontraste až do dynamického rozsahu 12 EV krokov pri nastavení ISO 400, čo im umožní následné úpravy v post-processingu, aby sa vyhli aj tým najmenším nuansám vo farebnom detaile, tieňoch a prepáleniach.

Canon EOS R displej

Takmer všetko ovládanie na tele EOS R je prispôsobiteľné, čo prináša nový rozmer personalizácie
a používania majiteľom EOS. Dobre známa, ale predsa len vylepšená ergonómia EOS – robustné telo
z hliníkovej zliatiny odolné proti poveternostným vplyvom – dovoľuje používateľom fotiť dlhšiu dobu
a pritom si stále užívať pohodlie gripu a intuitívneho rozhrania. Ako prvý v modelovom rade EOS má EOS R prispôsobiteľnú multifunkčnú lištu, na ktorej si používateľ môže prednastaviť preferované nastavenia, akým je napríklad citlivosť ISO. Pre tých, ktorí sú stále v pohybe, ponúka EOS R Bluetooth konektivitu cez spárovanie s mobilným telefónom a tiež ukladanie GPS polohy pri každej zhotovenej fotografii. Dodatočne možno využiť aj aplikáciu Canon Camera Connect, ktorá ponúka slobodu tvorivému fotografovaniu vďaka možnosti fotenia cez diaľkové ovládanie.

 

Novo predstaveným používateľským prvkom všetkých RF objektívov je tzv. "Control ring", ktorý umožní rýchle nastavenie clony, rýchlosti uzávierky, ISO či kompenzáciu expozície jednoducho a bez prerušenia koncentrácie na aktuálny záber.

 

 

Hlavné vlastnosti systému EOS R:

 

 • Vynikajúci optický výkon, nové možnosti konštrukcie objektívov a možnosť tvorivej flexibility
 • Pokročilá komunikácia medzi telom zariadenia a objektívmi
 • Kompatibilita s existujúcimi EF and EF-S objektívmi a príslušenstvom
 • Schopnosť zachytenia záberov v zhoršených svetelných podmienkach

 

 

Hlavné vlastnosti fotoaparátu EOS R:

 

 • Možnosť používania s novými výkonnými RF objektívmi, 35 mm full frame CMOS senzor s približne 30,3 milióna efektívnych pixelov a najnovší obrazový proces DIGIC 8
 • Svetovo prvý fotoaparát, ktorý dokáže automaticky zaostriť aj v náročných svetelných podmienkach, ako napríklad -6 EV
 • Najrýchlejšia možnosť automatického zaostrovania na svete – 0,05 sekundy
 • Digital Lens Optimizer
 • Touch and Drag AF – výber z 5655 pozíc AF
 • Tichá uzávierka
 • Formát 4K videa s možnosťou 10-bitového výstupu cey HDM

 

 

Špičková optika

 

Odstup bajonetu RF s priemerom 54 mm je iba 20 mm od fokálnej roviny a ponúka úplne nové možnosti v optickej konštrukcii objektívov. Konštruktérom spoločnosti Canon umožnil zostrojiť také objektívy, aké doteraz nebolo možné vyrobiť. Popri objektívom v rámci existujúceho systému EOS dnes Canon uvádza 4 nové objektívy v systéme EOS R, ktoré posúvajú hranice optiky. RF 50 mm f/1.2L USM je extrémne svetelný zástupca kategórie L – najsvetelnejší v tejto triede. Mimoriadne zobrazenie detailov, vysoká ostrosť, ohromujúca hĺbka ostrosti a pozoruhodný výkon v priestoroch s nízkym množstvom svetla – to sú výhody tejto optickej konštrukcie. Model RF 24-105 mm f/4L IS USM patrí do modelového radu "eLkových" zoom objektívov a stáva sa prvým modelom, ktorý využíva technológiu Nano USM – ideálny pre tvorcov filmov pri potrebe neprerušovaného zaostrovania za účelom prirodzene vyzerajúcich prechodov medzi snímkami pri sledovaní objektu pohybujúceho sa od či ku kamere. Je tenký a jednoducho ovládateľný a má fixnú svetelnosť 4. Rýchly a tichý systém automatického zaostrovania a 5 stopová stabilizácia obrazu z neho robí ideálny model pre filmárov.

Špičková optika uvedená spolu s Canon EOS R

Rýchly, svetelný a všestranný objektív so štandardným rozsahom ohniskových vzdialeností – model

RF 28-70 mm f/2L USM – je prvým na svete, ktorý ponúka vysokú svetelnosť f/2 cez celý rozsah ohniskových vzdialeností. Konštrukcia barelu absorbuje prípadné pády či nárazy, zabraňuje ich ničivým následkom a robí z neho veľmi odolný model. Posledným z predstavovaných modelov je vysoko svetelný makroobjektív RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM, ideálny pre street fotografiu, cestovanie a robenie detailných záberov. Ponúka prirodzené širokouhlé zábery, pohľady do makrosveta a hybridnú stabilizáciu obrazu. Ostrenie, clona a stabilizácia obrazu sú integrované do jednej konštrukčnej jednotky.

 

 

Hlavné vlastnosti objektívu RF 50 mm f/1.2L USM:

 

 • Mimoriadne zobrazenie detailov, vysoká ostrosť, ohromujúca hĺbka ostrosti a pozoruhodný výkon v priestoroch so slabým svetlom
 • Rýchly a precízny optický výkon
 • Vysoká kvalita obrazu a odolnosť vďaka vlastnostiam legendárneho modelové radu L
 • Stvorený pro profesionálov pre každodenné používanie

 

 

Hlavné vlastnosti objektívu RF 24-105 mm f/4L IS USM:

 

 • Objektív pro všestranné použitie, praktický s profesionálnym priblížením
 • Pevná a odolná konštrukcia, spoľahlivý výkon
 • Päťstopová stabilizácia obrazu
 • Rýchly a tichý Nano USM pre brilantné výsledné fotografie
 • Ohromujúce zameranie na detail, hĺbka a ostrosť vďaka vlastnostiam modelového radu L

 

 

Hlavné vlastnosti objektívu RF 28-70 mm f/2L USM:

 

 • Prvý na svete, ktorý ponúka vysokú svetelnosť f/2 cez celý rozsah ohniskových vzdialeností
 • Mení pohľad na doterajšie štandardné zoom objektívy
 • Jemný a tichý systém automatického zaostrovania vďaka Canon USM technológii
 • Jednoduché ovládanie a intuitívna ergonómia pre prirodzený pocit z fotografovania

 

 

Hlavné vlastnosti objektívu RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM:

 

 • Vynikajúca kvalita obrazu so širokouhlým objektívom v kompaktnom tele
 • Výkonný v zhoršených svetelných podmienkach, napomáha zachytiť tú pravú atmosféru aj v horšie osvetlenom prostredí
 • Zachytí neskutočné detaily v polovičnom macro priblížení s možnosťou päťstopovej stabilizácie obrazu
 • Nízka hmotnosť, pohotovejšie fotenie a kreatívne výsledky

 

 

Všetky objektívy na dosah

 

Tri novo predstavené adaptéry umožňujú viac ako 70 modelom objektívov EF a EF-S[1] využívať inovatívny systém EOS R, ktorý podporí nové možnosti optiky pri zachovaní vysokej kvality obrazu a vysokého výkonu, aký možno vidieť pri používaní s EOS zrkadlovkami[2]. Tento adaptér prináša používateľovi možnosť ovládacieho prvku "Control ring", ktorý sa nachádza na RF objektívoch. Drop-in filter adaptér umožňuje použitie širokého spektra drop-in filtrov (drop-in polarizačný filter a drop-in variabilný ND filter). Je to

 

ideálne riešenie pre filmárov využívajúcich objektívy, ku ktorým je zložité alebo nemožné filter pridať. Drop-in variabilný ND filter riadi expozíciu, pričom polarizačný eliminuje odrazy a vylepšuje farebnú saturáciu. Oba filtre sú ideálne pre ohromujúcu kvalitu obrazu, ktorá poháňa potreby používateľov.

 

Canon EOS R adaptér

 

 

Hlavné vlastnosti Canon adaptérov:

 

 • Umožňuje použitie EF a EF-S objektívov s Canon EOS R fotoaparátom
 • Jednoduché úpravy v nastavení cez „Control Ring“
 • K dispozícii rôzne drop-in optické filtre
 • Skonštruované pre profesionálne použitie

 

 

Prispôsobte si celý proces tvorby fotografie

 

Široké spektrum nového príslušenstva dostupné pre EOS R obsahuje taktiež grip na batériu či blesk. Grip BG-E22 umožňuje použitie dvoch vysokokapacitných lítium-ionových LP-E6N batérií a ponúka možnosť externého nabíjania cez USB adaptér. Fotograf sa tak môže foteniu venovať dlhšie a má uľahčené fotenie pri vertikálnej pozícii, so zachovaním polohy ovládacích prvkov. Pre kreatívne možnosti osvetlenia ponúka BG-E22 PC terminál pre pripojenie na tradičný káblový štúdiový blesk pre použitie s EOS R. Speedlite EL-100 je kompaktný, ľahký a vysoko účinný blesk s automatickým režimom, ktorý umožňuje komunikáciu s kompatibilnými prístrojmi, aby odstránil nedostatky zábleskovej fotografie. Má dostatok sily, aby osvietil niekoľko subjektov pri dobrých svetelných podmienkach vonku, ale aj vo vnútri pri zhoršených svetelných podmienkach a jemným nasvietením rozjasnil scénu vďaka funkcionalite odrazu blesku od steny a stropu.

 

Canon Battery Grip BG-E22

 

Hlavné vlastnosti Battery Gripu BG-E22:

 

 • Predĺži každé fotenie s EOS R
 • Pohodlné ovládanie pri vertikálnom držaní zariadenia
 • Nízka hmotnosť – 330g
 • PC terminál pre pripojenie na externý štúdiový blesk

 

 

Hlavné vlastnosti blesku Speedlite EL-100:

 

 • Jednoduché použití pre začiatočníkov vo fotení s bleskom
 • Vytvorí prirodzené svetlo vďaka funkcionalite odrazu blesku
 • Umožní rozšíriť hranice tvorivosti pri práci s bleskom

 

 

Digital photo professional express (DPP Express)

 

Aby ste zo svojich fotografií mohli dostať to najlepšie a pre rozšírenie možností práce so súbormi RAW, dnes Canon predstavuje Digital photo professional express (DPP Express) pre iPad®. Intuitívna jednoducho ovládateľné rozhranie ponúka veľmi široké možnosti RAW post-processingu, sledovanie
a editovanie fotografií s pomocou zariadenia EOS či EOS R. Obrázky je možné naimportovať cez aplikáciu Camera Connect a môžu byť editované priamo v aplikácii na iPad® od možnosti úpravy vyváženia bielej a farebných tónov až po úpravu dynamického rozsahu.

 

Softvér DPP Express umožňuje zobraziť fotografie s použitím "Perceptual quantization", HDR formátu, ktorý cieli na veľké filmové štúdiá. Softvér dáva možnosť editovania a zobrazovania vysoko kvalitných fotografií so širokým dynamickým rozsahom.

 

 

Hlavné vlastnosti Digital Photo Professional (DPP) Express:

 

 • Nový formát RAW – kompatibilný s CR3
 • Jednoduché a intuitívne použitie UI/UX cez dotykové ovládanie
 • Mnohonásobná história úprav jedného súboru
 • Umožňuje zobraziť fotografie s použitím „Perceptual quantization, nového HDR formátu zacieleného na filmárove a filmové štúdia
 • Kompatibilné s iPad®
 • Možné používať spolu s aplikáciou Camera Connect

 

 

Od fotografii k tlači

 

Canon dnes posilňuje ponuku komplexného riešenia od zhotovenia fotografie až k jej vytlačeniu novým tlačovým softvérom. Pri použití nového softvéru Professional Print & Layout[3] môžete vytlačiť vysokokvalitné fotografie editované cez Digital Photo Professional pri zachovaní všetkých vlastností (farebnosť, ostrosť). Súčasťou softvéru je nová tlačová funkcia DPRAW, ktorá umožňuje tlač vo vysokom rozlíšení. Táto funkcia má schopnosť načítať dátové súbory DPRAW a zobraziť tak presnú reprodukciu ostrosti detailov a textúr, ako to fotograf sám zamýšľal. Tento spôsob tlače dodáva výtlačkom dojem
3. dimenzie.

 

Softvér taktiež obsahuje novú funkciu HDR tlače, ktorá umožňuje reprodukovať najvýraznejšie momenty fotografií v plnej kvalite. Použitím funkcie Exhibition Lighting Optimisation môžu byť výtlačky vytvorené tak, aby dosiahli rozšírený dynamický rozsah v kombinácii s jasnými svetlami napríklad v galériách či na výstavách.

 

 

Hlavné vlastnosti Professional Print & Layout:

 

 • Pomôže vám reprodukovať svet tak, ako ho vnímate
 • Precízna farebná reprodukcia
 • Ostrosť v každom detaile
 • Presné a jemné tóny v každom fotografie

 

Zameraný na systém EOS R, Canon vyvinul široké portfólio nových nástrojov, vytvorených na základe potrieb profesionálnych fotografov a filmárov budúcnosti a tým opäť rozšíril svet zobrazovacích technológií – zariadenie EOS R, nové objektívy RF a ich príslušenstvo otvárajú nové možnosti kreatívneho fotografovania. Nový EF-M 32 mm f/1.4 STM – inovatívny objektív s ohniskovou vzdialenosťou 32 mm
v rámci systému EOS M – a EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L IS III USM, dva revolučné, ľahké profesionálne superteleobjektívy zabezpečujú fotografom a filmárom prístup k tým najkvalitnejším prostriedkom cez ktoré môžu rozprávať svoje príbehy.

 

 

Canon predstavuje nový full frame fotoaparát a objektívy pre prelomový systém EOS R
5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

 • Michal Lindner / 05.09.2018 20:27:02
  Super objektivy a prijemne prekvapili pridavne funkcie redukcii, ale telo na papieri zatial nevyzera velmi atraktivne, som zvedavy ako sa zmeny v ergonomii budu pouzivat v praxi. Dufam, ze DPP Express pride aj na Android.
 • Ďuro Mika / 06.09.2018 11:06:49
  Akoby z oka vypadol Nikonu Z :D
 • Ďuro Mika / 06.09.2018 11:09:57
  Keď to teraz porovnávam, fakt ako keby sa dohodli, aj veľkosťou bajonetu aj špecifikáciami, ktoré sú veľmi veľmi podobné. Ale tie objektívy u Canonu sú super. Štandardný zoom vo svetelnosti F2!
 • Nina Horná / 06.09.2018 11:55:40
  A ja som čakala niečo maličké s veľkým senzorom. Dúfam, že EOS M neprestanú vyrábať :-(
 • Ďuro Mika / 06.09.2018 16:32:16
  Hm, Canon skopíroval podľa mňa chybný krok Nikonu s jedným slotom pre ukladacie médium. Jeho väčšou nevýhodou je ale nestabilizovaný senzor... Takže staršie objektívy bez IS ostanú nestabilizované aj prípadné staršie manuálne sklá, keď pribudnú adaptéry na ne.
 • Michal Lindner / 06.09.2018 17:31:58
  Osobne jeden slot na kartu tragicky neberiem, ale mohli tam dat aspon MicroSD slot na druhu kartu ak to bolo z rozmerovych dovodov.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...