Bedrich a Kristína Schreiberovci v našej galérii, deň otvorených ateliérov

Bedrich a Kristína Schreiberovci v našej galérii, deň otvorených ateliérov

Novinky  /  FOTOma.sk / 13.10.2015 / 16:35

Deň otvorených ateliérov je aktivita umelcov, ateliérov a samospráv v Rakúsku, Čechách a najnovšie i na Slovensku.  Počas jedného dňa 24.10.2015 budú sprístupnené ateliéry, galérie a umelci budú k dispozícii návštevníkom v čase od 13.00 do 20.00.

Pri tejto príležitosti sa prídu pozhovárať s autormi nielen tvorcovia, priatelia či odborníci, ale aj milovníci umenia. Táto udalosť bude prebiehať v celom Bratislavskom kraji na rôznych miestach, najčastejšie priamo v ateliéroch výtvarníkov a zúčastní sa ich približne 30 autorov. Záštitu nad Dňom otvorených ateliérov prevzal Bratislavský samosprávny kraj a tento rok bude prvý krát na Slovensku. V susednom Dolnom Rakúsku, Južných Čechách, Vysočine a Južnej Morave Dni otvorených ateliérov sú otvorené vždy v rovnakom termíne už zopár rokov. V Rakúsku je to už osemnásty ročník.

V našej galérii na palackého 14 privítame dvoch umelcov Bedricha Schreibera a jeho dcéru Kristínu Schreiberovú. Bedrich Schreiber vystaví sériu abstraktných obrazov (140 x 100 cm a 70 x 100 cm). Kristína Schreiberová vystaví sériu fotografií (100 x 70 cm) zo súboru "Podobnosti osobností".

Na návštevu a rozhovor s autormi vás srdečne pozývame.

 

Bedrich Schreiber

sa do povedomia výtvarného diania zapísal koncom sedemdesiatych rokov, ako výtvarník so sústredením záujmu o grafický design. Vytvoril grafický vizuál pre desiatky časopisov a katalógov výtvarného umenia, či reprezentačných knižných publikácií. S jeho menom sa spájali ucelené kolekcie výstavných a kultúrnych plagátov na premiéry divadelných inscenácií Slovenského národného divadla, Novej scény a ďalších kultúrnych inštitúcií. Tie prezentoval na početných individuálnych výstavách doma aj v zahraničí a na súťažných prehliadkach plagátovej tvorby (Brno, Trnava, Varšava). Od roku 1984 pôsobil ako člen Zväzu slovenských výtvarných umelcov v slobodnom povolaní a od roku 1990 ako art director prestížnej medzinárodnej reklamnej agentúry Burian & Wallner vo Viedni. Skúsenosti z oblasti reklamy získané v zahraničí Bedrich Schreiber tvorivo zúročil vo vlastnej reklamnej agentúre BoArt, ktorá vyše dve desaťročia pôsobí na reklamnom trhu v oblasti cestovného ruchu, kultúry a spoločenského života. Ako multispektrálny výtvarník, prirodzene siaha aj po výtvarnej fotografii a voľnej tvorbe. Venuje sa tvorbe autorských fotografických kníh o Slovensku, (Slovensko – Drahokamy v srdci Európy, Malé Karpaty, Dunaj, Trnava, Bratislava – Mesto v strede zlatého trojuholníka a i.). Svoju tvorbu prezentoval na mnohých výstavách doma i v zahraničí (Viedeň, Shanghai, Moskva a mnohé ďašie).

Vystavené abstraktné práce, v ktorých sa spája uhol pohľadu grafika so zorným uhlom objektívu fotografa, ponúkajú dostatok slobody pre oko diváka. Vedome zvolená neurčitosť a bezprostrednosť výtvarnej formy pôsobí v dnešnom strohom a pretechnizovanom svete emocionálne a mysticky.

 

Kristína Schreiberová

Umelecká fotografka Mgr. art. Kristína Schreiberová sa narodila a žije v Bratislave. Veľká časť jej tvorby je o ľudoch -osobnostiach.

„Je to nevyčerpateľný obzor námetov. Každý človek je niečím jedinečný. Tieto vlastnosti objavujem a vkladám do svojích vysnených, fantazijných, surreálnych a niekedy až extrémnych obrazov. Ľudia sú tvarovateľná hmota, ktorá vložením do mojích kompozícií ožíva v najrôznejších podobách.“

Tajomný svet fotografie prepája fotografka aj s ďalšími formami umeleckého prejavu, ako napríklad s interierovým a odevným dizajnom - formou modelov do ktorých pretavuje fotografiu.

„Súčasná doba vďaka novým médiám stiera všetky hranice a ponúka stále nové možnosti výtvarného prejavu. Preto si myslím, že spojenie rozličných umeleckých vyjadrení, môže priniesť úplne nový, nekonvenčný estetický zážitok.“

Fotografka svoju tvorbu prezentovala na viacerých samostatných výstavách doma i v zahraničí - Expo Shanghai 2010, Fashion night  v New Yorku, Fashion night v Bejrúte, Slovenský kultúrny inštitút vo Viedni, Palác ministerstva zahraničných vecí v Bratislave, Bratislavský hrad, Prezidentský palác, ako aj v rámci prednášok o umení. V roku 2006 získala na medzinárodnej výstave, usporiadanej pri príležitosti 500. výročia namaľovania obrazu Mona Lisa Leonardom da Vincim cenu za fotografiu „Mona“.

Táto inscenovaná fotografia bola vystavená aj v talianskom pavilóne na Expo Shanghai, kde prezentovala myšlienku prepojenia Slovenska s Talianskom prostredníctvom portrétu Mona Lisa. Toto dielo je súčasťou kolekcie Podobnosti osobností, na ktorej niekoľko rokov pracuje a ktorú stále rozširuje.

V súčasnosti Kristína Schreiberová pôsobí v Bratislave. Venuje sa inscenovanej fotografii, fotografii aktu, portrétovej tvorbe a dizajnu, ktorý prepája s fotografiou. Svojou tvorbou podporuje viaceré charitatívne projekty.

Je členkou poroty Krištáľového krídla za oblasť výtvarné umenie, ktoré udeľuje každoročne ceny slovenským osobnostiam.

Bedrich a Kristína Schreiberovci v našej galérii, deň otvorených ateliérov
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...