Šedý dovoz vs. oficiálna distribúcia značky Sigma pre Českú a Slovenskú republiku

Šedý dovoz vs. oficiálna distribúcia značky Sigma pre Českú a Slovenskú republiku

Blog  /  Jan Pánek / 23.10.2018 / 09:20

V tomto rozhovore sa so Zdeňkom Dostálom, produktovým manažérom spoločnosti Hama, ktorá je v Česku a na Slovensku oficiálnym distribútorom značky Sigma, porozprávame na tému šedého dovozu a jeho úskalia oproti tovaru z oficiálnej distribúcie pre Českú a Slovenskú republiku.

 

Zákazníci sa často stretávajú s pojmom „šedý dovoz“, čo si máme pod ním predstaviť?
 
Pre lepšie pochopenie problematiky šedého dovozu by som najprv v skratke vysvetlil pojem „oficiálna distribúcia“. Je bežnou praxou, že značky ako Sigma využívajú pre konkrétnu krajinu zastúpenie, takzvaného oficiálneho distribútora. Prináša to mnoho výhod, ale tou hlavnou je, že oficiálny distribútor pozná dobre miestny trh, jeho špecifiká a môže tak pružnejšie reagovať na potreby zákazníkov.

Oficiálna distribúcia Sigma zodpovedá za import a predaj portfólia produktov, ale dohľadá tiež na komplexný marketing značky, dodržiavanie štandardov a záručných podmienok, zaisťuje záručný servis, poskytuje školenia a dôležité informácie predajcom, tak aj širokej verejnosti. Usporadúva prezentačné akcie, dni so Sigmou a workshopy, v rámci ktorých majú užívatelia možnosť produkty vidieť a hlavne si ich vyskúšať v reálnych podmienkach.

Šedý dovoz tak označuje všetok tovar, ktorý je v Českej a Slovenskej republike predávaný, ale nebol dovezený, skontrolovaný a zaregistrovaný oficiálnym distribútorom, ktorým je firma Hama spol. s r.o.

Priekupníci využívajú možnosť zaregistrovať si fiktívnu spoločnosť za hranicami a získať tak možnosť nákupu tovaru určeného pre iný európsky trh. Potom tovar dovážajú k nám a lákajú zákazníkov obvykle výrazne nižšou cenou a často tiež klamným tvrdením, že tovar pochádza z ČR/SR a vzťahujú sa na neho všetky predajné a servisní záruky. Čo nie je pravda.

 

 

Aké sú úskalia nákupu tovaru zo šedého dovozu?

Predovšetkým zákazník nemá istotu, odkiaľ jeho objektív, blesk či telekonvertor pochádza a ako s ním bolo zaobchádzané. Priekupníci, ktorí u nás tovar zo šedého dovozu predávajú, zámerne taja pôvod tovaru, aby nebolo možné im v spolupráci s ďalšími distribúciami v tomto počínaní brániť. Nie sú viazaní žiadnym kódexom, nepodieľajú sa žiadnym spôsobom na propagácii značky, starostlivosti o zákazníkov a svojimi nekalými obchodnými praktikami naviac kazia značke reputáciu a ohrozujú existenciu oficiálnych predajcov, ktorí dodržiavajú prísne štandardy.

Zákazník by si mal uvedomiť, že sa s nákupom takéhoto produktu pripravuje o množstvo výhod, ako je štvorročná záruka, bezplatný servis s možnosťou nastavenia front/back fokusu, aktualizácie firmwaru a ďalších služieb, ktoré poskytujeme v oficiálnej distribúcii zdarma. Kompletné znenie záručných podmienok môžete nájsť na stránkach sigma-foto.cz.

Nákupom lacnejšieho tovaru zo šedého dovozu sa zákazník naviac vystavuje riziku komplikácie v prípade reklamácie tovaru, pretože priekupníci musia tovar zasielať do krajiny nákupu, kde sú reklamačné podmienky často odlišné od tých u nás.

Naviac zákazníci strácajú nárok na podporu a pomoc z našej strany, ktorú bežne v oficiálnej distribúcii poskytujeme. Každý sa preto musí rozhodnúť, či mu ušetrené peniaze za to stoja.

 

 

Prečo ľudia nakupujú tovar zo šedého dovozu? 

Podľa mňa je hlavným lákadlom cena, ale zákazníci si neuvedomujú, že za nižšou cenou často stoja napríklad machinácie s DPH, ako je prenášanie daňovej povinnosti na zákazníka a podobne. Vďaka tomu sa potom na internete objavujú aj podozrivo výhodné ceny, na ktoré je treba si ale dávať pozor.

Ďalším dôvodom je bezpochyby neinformovanosť zákazníkov, ktorí nevedia o úskaliach, ktoré im nákup lacnejšieho tovaru zo šedého dovozu prinesie. Sú tak často sklamaní, že boli podvedení. Bežnou praxou priekupníkov je, že ponúkajú tovar ako „oficiálnu distribúciu“, dokonca na svojich weboch používajú aj naše obrázky, kde je uvedená nálepka s deklaráciou 4ročnej záruky. Ak im zavoláte a opýtate sa na pôvod tovaru, nezdráhajú sa vám klamať a tvrdiť, že s ich tovarom je všetko v úplnom poriadku. Takéto firmy v prípade sťažností a problémov so zákonom často ukončia svoju činnosť a tí istí ľudia zakladajú nové firmy a e-shopy a podnikajú veselo ďalej. Koncový zákazník tak prichádza o záruku, aj možnosť reklamácie tovaru a spravodlivosti sa už bohužiaľ nedovolá.

 

 

Ako zákazník spozná, že nenakupuje tovar z oficiálnej distribúcie?

Aby sme pomohli tieto nekalé praktiky eliminovať, chrániť zákazníkov a podporovať preverených predajcov, ktorí plnia prísne štandardy značky Sigma, zaviedli sme už pred rokmi systém záručných kariet, ktoré majú chrániť koncových spotrebiteľov a umožniť im sa ľahko a rýchlo zorientovať, čo si kupujú. Všetok tovar Sigma z oficiálnej distribúcie je po vstupe do Českej republiky skontrolovaný, zaregistrovaný, a ak výrobok nesie sériové číslo, je k nemu vystavená a pribalená záručná karta.

Takto je možné tovar spätne kedykoľvek overiť. Preto by som odporučil všetkým zákazníkom, aby nakupovali u preverených predajcov a vždy sa zaujímali, či dostanú pri nákupe plastovú záručnú kartu, ktorú obchodník riadne vyplní a potvrdí. Ak ju nedostanú alebo budú počuť najrôznejšie výhovorky, prečo ju obchodník nemá, je veľmi pravdepodobné, že ide o šedý dovoz, a odporučil by som im sa takémuto predajcovi vyhnúť a spätne nás informovať, aby sme mohli zakročiť.

 

Čo sa stane, ak záručnú kartu náhodou zákazník stratí?

Občas sa stane, že zákazník alebo obchodník záručnú kartu stratí, v takom prípade môže požiadať o vystavenie duplikátu, ktorý obratom zasielame, ak doloží kópiu faktúry a sériové číslo sa zhoduje s našou databázou. V prípade, že zákazník príde napríklad do servisu a nemá záručnú kartu so sebou, nevadí, sériové číslo sa overí v systéme, a ak odpovedá, bude reklamácia či oprava bez problémov uznaná.

 

 

Ako je to s tovarom, ktorý si zákazník kúpi a privezie zo zahraničia?

V prípade nákupu produktov Sigma v zahraničí sa na nich automaticky vzťahuje medzinárodná ročná záruka, ktorú je možné uplatniť aj v našom autorizovanom servise AWH v Prahe. V takom prípade je však potrebné doložiť faktúru s tovarom, z ktorého je jasne viditeľné, že bol zakúpený v zahraničí a originál medzinárodného záručného listu, kde je uvedené výrobné číslo produktu. Záruku nad rámec jedného roku je potom potrebné uplatniť priamo u predajcu. Servisné úkony sú v autorizovanom servise AWH po uplynutí jednoročnej medzinárodnej záruky spoplatnené podľa aktuálneho cenníka.

 

Ako sme už uviedli, oficiálnym dstribútorom značky Sigma pre ČR A SR je spoločnosť Hama spol. s r.o., môžeme si ju nakoniec ešte stručne predstaviť?

Hama je nemecká spoločnosť založená v roku 1923, ktorá začínala ako výrobca fotopríslušenstva, ale v priebehu rokov sa jej portfólio významne rozčlenilo a rozrástlo. Česká dcéra Hama spol. s r. o. vznikla v roku 1991 ako výhradné zastúpenie pre vtedajšie Československo a v roku 1998 založila vlastnú dcérsku spoločnosť Hama Slovakia v Pezinku a stala sa tak oficiálnym distribútorom pre Českú a Slovenskú republiku. Okrem svojich privátnych značiek dnes zastupuje česká a slovenská HAMA v oblasti optiky a fotopríslušenstva aj ďalšie značky ako Sigma, Metz, Celestron, SanDisk a Braun.

 

 

A chceli by ste ešte niečo odkázať zákazníkom?

Na koniec by som rád všetkým kreatívnym ľuďom a užívateľom značky Sigma poprial veľa inšpirácie a krásnych fotografií. Pevne verím, že sa s mnohými z vás uvidíme na niektorom z našich workshopov a výstavných akciách. Nebojte sa nás opýtať, určite sledujte náš web, účty na Facebooku a Instagrame, kde pre Vás pripravujeme to najdôležitejšie a najzaujímavejšie, čo so Sigmou súvisí. Ďakujeme za vašu priazeň.

Buďte cool, buďte SIGMA. 

 

Šedý dovoz vs. oficiálna distribúcia značky Sigma pre Českú a Slovenskú republiku
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...