Kompozícia vo fotografii

Kompozícia vo fotografii

Workshopy  /  PRO.Laika

Ak kompozíciu fotografie zjednodušene definujeme ako obsah prvkov vo fotografii a ich usporiadanie za účelom maximalizácie účinku, zistíme, že práve kompozícia je najdôležitejším prvkom vo fotografii, pomocou ktorého autor vyjadruje svoj zámer.

Existuje množstvo spôsobov, ako komponovať obraz v hľadáčiku a my vás naučíme, ktorý spôsob je pre aký typ fotografie vhodnejší. Kedy je lepšie použiť pokojnejšie a usporiadané klasické kompozície, kedy dynamické a kedy je dobré kompozíciu ignorovať. Naučíte sa pravidlo zlatého rezu, stredovú, uhlopriečnu kompozíciu, ale aj dynamické extrémne kompozície či kompozíciu "teeter-totter".  

 

Naučíte sa pravidlá pozitívnych miest v obraze a negatívnych, či burcujúcich. Naučíte sa ako komponovať do obrazu výrazný farebný prvok, ako vo fotografii využiť rytmus , ako úplne zmeniť štýl fotografie zmenou uhla pohľadu a perspektívy a mnoho ďalších poznatkov pre zhotovenie fotografií, ktoré zaujmú.

Neexistuje jednoznačná odpoveď na najlepšiu kompozíciu v rôznych fotografických žánroch a štýloch, ale existujú tipy a odporúčania práve podľa zámeru fotografa, čo chce fotografiou vypovedať a akú náladu chce u diváka vzbudiť.

V neposlednom rade si povieme o dôležitosti budovania si vlastného štýlu o spôsoboch ako vlastný štýl nájsť . Súčasťou workshopu je samozrejme aj praktické cvičenie v centre Bratislavy s následným vyhodnotením.

Lektor:
Julo Kotus, skúsený fotograf, ktorý sa dlho živil reportážnou i reklamnou fotografiou, šéfredaktor portálu FOTOma.

Kedy:
12.09.2019 (štvrtok) 17:00 - 20:00 teoretická časť v PRO.Laika Gallery Restaurant, Palackého 14, Bratislava
14.09.2019 (sobota) 07:00 - 12:00 (alebo podľa dohody) praktická časť v centre Bratislavy a vyhodnotenie v Gallery Restaurant

Cena workshopu: 89€
Zahŕňa náklady na školiteľa, priestory (horná galéria PRO.Laika Gallery Restaurant), občerstvenie pri workshope (káva, minerálka).

Odporúčaná technika:
Digitálny fotoaparát zrkadlovka, systémový fotoaparát alebo kompakt, objektívy rôznych ohniskových vzdialeností.

 

PRIHLÁSIŤ SA NA WORKSHOP

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...